Liečba bolesti krížov nie je taká jednoduchá, ako sa zdá

Určite sa každý z nás stretol s tým, že ho niečo na tele bolí. U niekoho je to hlava, u iného ruka, noha atď. Nás však bude konkrétne zaujímať bolesť krížov, s ktorou sa stretol určite každý. Ak už nie na sebe, tak na jeho príbuznom alebo známom. Ide o veľkú nepríjemnosť, ktorá komplikuje bežný život, chodenie, pracovanie. No utlmiť ju môžete pomocou rôznych liekov. Najlepšie však je, ak sa lieči príčina. Preto vám v článku predstavíme, aké sú príčiny a liečba bolesti krížov a ako spoznáte, že ide práve o krížovú oblasť. Určite si každý nájde to svoje. Potešujúcim je už len to, že nie je len jedno riešenie. animovany muz s bolestou v krizoch

Bolesť krížov spôsobuje viacero faktorov

Zobudili ste sa ráno a zistili ste, že máte boľavé kríže napriek tomu, že v noci ste si líhali v poriadku? Naklonili ste sa po niečo alebo zdvíhali ste nejaký predmet a pocítili ste nepríjemný tlak v danej oblasti? Ak pociťujeme fyzický bôľ, väčšinou nám ide o to, aby sme sa ho zbavili pomocou liekov čím skôr. A to, čo ho vlastne spôsobilo, je potom druhoradé. Sú ale príčiny, ktoré sú ľahko riešiteľné a liečiteľné a príčiny, s ktorými si poradí len odborník, teda lekár.

Najčastejšími príčinami nečakanej bolesti krížov je natiahnutie alebo zaseknutie svalov a platničiek. Tie mohli vzniknúť pri nosení ťažkej záťaži, pri zdvíhaní ťažkých predmetov zo zlej pozície, teda napr. aj pri cvičení. Bolesť krížov ale môže zapríčiniť aj zlé držanie tela či tehotenstvo. V horšom prípade ide o prebiehajúce zápaly, infekcie a chronické choroby (napr. reuma). Môže za to aj prefúknutie či prechladnutie danej oblasti.

Kde a ako sa prejavuje? Čo predstavuje seknutie v krížoch?

Bolesť krížov resp. v krížovej oblasti sa prejavuje nad zadkom a pod prirodzeným ohybom chrbtice. Mnohí ju popisujú ináč, nakoľko každý prípad a každé prežívanie nepríjemnosti znáša každý ináč. Niekto to popisuje ako tlak, iní ako bodanie a pichanie vystreľujúce až do nôh a stehien. Horšie je, ak pocítite seknutie krížov, kedy sa už veľmi nedá hýbať. Pri obyčajnej, aj keď taktiež nepríjemnej bolesti pohyby vykonávať môžete. No pri seknutí človek ostáva mnohokrát v tej polohe, v akej ho seklo. Každá snaha o zmenu tejto polohy je pre daného človeka priam nemožná, nakoľko predstavuje niekoľkonásobnú bolesť.

Boľavé kríže ale nemusia postihnúť len jedno miesto a bolieť vyvážene. V niektorých prípadoch sa prejavujú skôr na pravej strane, v iných na ľavej. Poväčšine je ale epicentrom nepríjemnosti stred v okolí kĺbu chrbtice, ktorý potom ovplyvňuje aj pravú aj ľavú stranu.

Liečenie bolesti krížov a prvá pomoc pri seknutí

V prvom rade si predstavme tri druhy boľavých krížov. Každý z nich predstavuje inú dobu liečenia, ktorá môže pacientov veľmi nepríjemne prekvapiť. Rozoznávame teda akútnu, subakútnu a chronickú bolesť. Liečenie akútnej nepresahuje 6 týždňov a vzniknúť mohla kvôli presileniu svalov. Subakútna vyžaduje na liečbu dlhší čas, niekedy aj 3 mesiace. Najdlhšie je liečenie chronickej bolesti v krížoch, ktorá je zapríčinená chorobami, zápalmi atď., kedy doba liečby presahuje 3 mesiace.

V každom prípade máte dve možnosti liečenia, a to: buď sa dáte liečiť lekárom alebo sa o to pokúsite sami bez liekov v pohodlí vášho domova. Nie vždy však táto možnosť prináša úspechy. Ľudia s bolesťami krížov skúšajú rôzne metódy ako prikladanie tepla, hrejivých náplastí, ožarovanie červenou lampou, masírovanie, naťahovanie, používanie krému, masazna pomocka na krize a chrbatgélu, balzamu či tabliet a iných liekov bez predpisu. Nepríjemnosť sa dá vyliečiť len vtedy, ak je známa jej príčina. Ak nie, môžete sa len domnievať, že robíte správe a bolesť krížov si len tlmíte, nie liečite. Hlavne to platí v prípade príčiny infekcie, zápalu a choroby, kedy domáce metódy nepomáhajú a je nutná návšteva lekára. Ten vám predpíše silnejšie lieky, niekedy aj antibiotiká, ktorých úlohou je zápal zničiť. Preto, pokiaľ nepoznáte príčinu bolesti v krížoch, je lepšie, ak si na vás posvieti lekár a zistí ju.

Ak vám ani domáca liečba nezaberá a problémom nie je zápal či infekcia, vyskúšať môžete pomoc fyzioterapeutov, ktorí ovládajú špeciálne ťahy na uvoľnenie problematickej oblasti.

Ak ste pocítili náhlu bolesť a seknutie v krížoch, odporúča sa laická prvá pomoc. Tou je ľahnúť si na rovnú podložku, aby sa problematické miesta v chrbtici dali na svoju pozíciu. Nemusí to byť príjemné pre každého, niekomu môže nepríjemnosť uvoľniť ľah na boku. Pokiaľ ale pociťujete bolesti krížov, s ťažkou robotou to nepreháňajte. Radšej v teple oddychujte a pomaličky sa naťahujte a rozcvičujte. Hlavne žiadne prudké pohyby. V uvoľnení  od nej vám pomôžu aj voľne dostupné gély, balzamy či krémy, ktoré si na problematické miesto vmasírujete.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *