Definícia detoxikačnej diéty a možnosti jej uskutočnenia

Detoxikácia je určitý spôsob stravovania sa, alebo diéty, ktorú ľudia praktizujú už niekoľko storočí. Je to prirodzený spôsob, ako očistiť telo od toxínov a nahromadených odpadových látok. Detoxikácia sa používala už v starovekej medicíne, je veľmi účinná a aj dnes sa teší veľkej obľube.

voda stekajuca na zenuSamotná detoxikácia, známa aj pod názvom detox, sa využíva na rôzne účely. Môže telu jednoducho poskytnúť podporu zdravia alebo môže byť pomocníkom pri holistickom prístupe k liečbe. Najobľúbenejšie využitie detoxikácie v dnešnej dobe a v modernej spoločnosti je detoxikačná diéta (strava).

Detoxikačné diéty sú veľmi jednoduché a účinné, a viditeľné výsledky v podobe úbytku na váhe sa dostavia relatívne rýchlo.

Základy detoxikačných diét

Dnes poznáme obrovské množstvo detoxikačných diét rôznych druhov s rozličnými receptami a variáciami jedál a nápojov. Niektoré z týchto diét sú prísne tekuté, prípadne medzi nimi nájdeme aj diéty, pri ktorých človek často hladuje. Iné sú zasa kombináciou telu prospešných nápojov a prírodných štiav so zdravými jedlami, ako napríklad proteínové šejky, bio ovocie a zelenina.

Základný popis detoxikačnej diéty by vyzeral asi takto:

  • Detox sa začína plánom stravovania (vo väčšine prípadov sa jedná len o tekutú stravu), ktorý je potrebné dodržať po dobu dvoch až desiatich dní (niekedy aj dlhšie, ale len výnimočne). Do tohto plánu môžete zaradiť telu prospešné, zdravé jedlá v tekutom stave.
  • Bylinky, oleje a/alebo doplnky stravy je možné konzumovať v rámci podpory procesu detoxikácie organizmu.
  • Detoxikácia sa obvykle vykonáva ako séria krátkych detoxikačných období (menej ako dva týždne), a to dva alebo trikrát ročne. Dlhodobá detoxikácia nemusí byť pre telo prospešná.
  • Mnoho programov v sebe kombinuje zdravú stravu s nízkym obsahom toxínov. Takúto stravu by ste mali prijať ako súčasť vášho životného štýlu, aby ste sa udržali v zdraví aj medzi obdobiami detoxikácie.
  • Jedlá a nápoje konzumované počas detoxikačnej diéty sa vyberajú pre ich čistotu. Potraviny s vysokým obsahom chemikálií a toxínov alebo jedlá, ktorých látky sa v tele premenia na škodlivé toxíny, sú v tomto prípade zo stravy vylúčené. To sa samozrejme týka aj alkoholu a fajčenia.
  • Jednotlivé potraviny sa tiež vyberajú podľa ich posilňujúcich vlastností a schopnosti vyplaviť toxíny z hlavných vnútorných orgánov, z tukových buniek alebo tkanív.

Ako fungujú detoxikačné diéty

Už od narodenia v sebe telo človeka hromadí toxíny. Tieto toxíny pochádzajú z:

  • jedál a nápojov, ktoré konzumujeme
  • prostredia (znečistenie vzduchu, chlórová voda, čistiace prostriedky, vystavenie chemikáliám, dymu…)
  • zdravotných a skrášľujúcich produktov, ktoré aplikujeme na pokožku, a ktoré pokožka absorbuje
  • liekov.

Naše telo je prispôsobené na to, aby cez pečeň, obličky, pot a hrubé črevo selektovalo väčšinu toxínov a odpadových produktov. Avšak nie je schopné popasovať sa s tak veľkým množstvom toxínov, s ktorými denne prichádzame do kontaktu. Zvyšné toxíny sa zhromažďujú vo vnútorných orgánoch a v tukových bunkách. Môžu zapríčiniť aj taký vážny problém, akým je vysoký krvný tlak.kosik plny ovocia a zeleniny

Detoxikačné diéty slúžia práve na odbúranie týchto zvyšných toxínov, ktoré sa nám nahromadili v tele. Telo človeka je po detoxikácii omnoho čistejšie a zdravšie. Avšak ani po takejto detoxikácii netreba zabúdať na „údržbu“ svojho tela, a takéto prečistenie preventívne opakovať. Poškodený systém nášho tela nezregenerujeme len jedným detoxom, pretože toxíny sa tu hromadili možno roky, preto nemôžeme očakávať, že ich odstránime tak rýchlo. Účinnosť detoxikačných diét výrazne zvyšujú pozitívne zmeny životného štýlu, do ktorého určite zaraďujeme aj pohyb. Pohybom nielenže posilníte vaše svalstvo, ale prospejete aj kĺbom. Často sa totiž stretávame s bolesťou chrbta a krížov, na ktoré môže taktiež zabrať správny pohyb.

Využívanie detoxikačných diét so sebou nesie mnoho výhod. Hoci sa mnoho ľudí pozerá na detoxikačné diéty len ako na jednoduchý (nie je potrebné počítať kalórie alebo čítať mätúce popisy produktov, atď.) a veľmi rýchly spôsob, ako zhodiť niekoľko kíl, detoxikačná diéta má aj mnoho ďalších výhod. Môžeme sem zaradiť napríklad zvýšené množstvo energie a celkové zlepšenie zdravia. Aj pleť bude vyzerať lepšie, pretože detoxikácia má často za následok vyliečenie rôznych kožných problémov. Zlepší sa vám aj trávenie, sústredenie a celkový psychický stav.

Najvýraznejšou výhodou ale je, že telo človeka sa spolu s nadbytočnými kilami rýchlo a účinne zbaví aj obrovského množstva odpadových látok a hromady toxínov. A to je predsa to hlavné, čo všetci chceme.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *