Prestať fajčiť nie je ľahké, ale takto Vám to pôjde ľahšie…

Zbaviť sa zo dňa na deň takej závislosti ako sú cigarety, príde mnohým nereálne. Je to ale skutočne tak? V dnešnom príspevku si predstavíme možnosti a motivačné body pre každého, kto by chcel s týmto zlozvykom raz a navždy skoncovať. Šancu má skutočne každý, len si je potrebné stanoviť priority a potom to už pôjde oveľa ľahšie.

muz s cigaretou v ustachOdvykanie od fajčenia ide lepšie s podporou

Ak ste sa už rozhodli prestať fajčiť, je veľmi dôležité si ujasniť, kto všetko to chce. Ak to chcete sami, ale iní vás v tom nepodporujú, ba práve naopak, lákajú vás na zlé chodníčky, s veľkou pravdepodobnosť v tomto procese nezotrváte. Pokiaľ ale máte okolo seba ľudí, ktorí vás podporujú v tom, aby ste prestali fajčiť, bude to oveľa jednoduchšie. Ako teda správne postupovať?

Najlepšou cestou ako sa čo najrýchlejšie, najlepšie a najefektívnejšie zbaviť fajčenia je, aby ste si boli sami sebou istý. Aby ste si boli istý tým, že to naozaj chcete. Pretože ak to robíte z donútenia, celé to budete znášať ťažko nielen vy, ale aj vaše okolie. Druhým dobrým krokom je oboznámiť o uskutočnení vášho cieľa okruh ľudí, s ktorými sa najčastejšie stretávate a hlavne tých, ktorí by mohli mať na vás zlý vplyv. Ako je možné prestať fajčiť, ak všetci, s ktorými sa stretávate, pri vás fajčia a nerešpektujú vaše rozhodnutie a momentálne náročné odvykanie? Nie je to možné, jedine ak s veľkou dávkou sebakontroly a s pevnou vôľou. Preto je vhodné, aby ste poprosili vaše okolie, aby vás v rozhodnutí podporovali a zbytočne s cigaretou v ruke neprovokovali.

Je potrebné si uvedomiť aj to, že fajčenie škodí nielen vám, ale aj každému okolo vás, nakoľko do ovzdušia vypúšťate škodlivý dym, ktorý sa môže usadiť v pľúcach iných ľudí. Tým pádom ste nepriamo ich zabijakom. Prestať fajčiť by ste mali aj vtedy, ak sa vo vašom okolí nachádzajú deti, dojčiace a tehotné ženy. Ak si myslíte, že fajčenie na balkóne situáciu zachráni, mýlite sa. Poškodiť tým môžete susedov, ktorí vetrajú, pokiaľ teda bývate v bytovke.

Podpora v podobe prípravkov proti fajčeniu

Existuje ale aj iný typ podpory. Tento krát nejde o mentálnu podporu, ale o priamo aplikovateľnú podporu. Prestať fajčiť môžete aj s pomocou rôznych prípravkov proti fajčeniu, akými sú napríklad tabletky, náplasti, magnety, kvapky, sirupy atď. Elektronická cigareta nie je určite riešenie, aj keď zo začiatku ju vnímali ako zdravú variantu tejto činnosti. Preukázalo sa však, že taktiež obsahuje škodlivé látky a nepodporuje vaše odvykanie od fajčenia, ale naopak. Podporuje vás v tom. Zmienili by sme sa aj o tom, že prípravky proti fajčeniu sú nápomocné hlavne vtedy, ak ste s faktom nefajčiť stotožnený/á aj vy. Svoju prácu samozrejme nebudú vykonávať, ak si zapálite, hoci ste ich užili.

Všetky tieto prípravky a lieky proti fajčeniu fungujú tak, že vám do tela vysielajú signály. Signály toho, že v tele máte dostatok hladiny nikotínu, pričom sa stále znižuje, čo ale nebudete pociťovať. Tým môžu aj výrazne stlmiť abstinenčné príznaky. Ak si na cigaretu nespomeniete sami, vďaka týmto prípravkom nebudete mať nutkanie si ju zapáliť.

Ak by sa vám predsa len zdalo, že túžba prestať fajčiť klesá a vy si chcete stále viac a viac zapáliť, odporúča sa nájsť si zdravšiu závislosť. Dajte si do úst napríklad cukrík, zjedzte ovocie alebo zeleninu, čo vaše chuťové ústrojenstvo utlmia. Tým pádom aj potrebu zapáliť si.

Výhody pre vás, ak sa rozhodnete prestať fajčiť

Následky fajčenia sú zdrvujúce a vedia o nich nielen fajčiari, ale aj nefajčiari a možno práve preto nefajčia. Človek, ktorý ale prepadne závislosti nevníma nič, žiadne negatívne následky, žiadne poškodzovanie zdravia. Myslí len na to, aby čím skôr ukojil svoju potrebu. A cigarety bohužiaľ takou potrebou u fajčiarov sú. Neodrádzajú ich ani varovania a nechutné obrázky na balení, veď za ten blažený pocit to stojí. Naozaj? Naozaj vám stojí za to, aby vám fajčenie skrátilo život o desiatky rokov a postupne vás zvnútra ničilo? Trpí totiž úplne všetko. Srdce, pľúca, pečeň, pohlavné orgány a s nimi súvisiaca sexuálna aktivita, sústredenosť, pokožka (jej pevnosť, pružnosť a farba), fyzická kondícia, cievny systém, črevá, skrátka všetko. vnutorne organy clovekaOslabia sa vám dokonca aj chuťové a čuchové bunky.

Prestať fajčiť nie je prechádzka ružovou záhradou. Najťažšie budú prvé dni, kedy si bude vaše telo a mozog pýtať nikotín, čo sa bude prejavovať rôznymi formami abstinenčných príznakov. No s podporou okolia, s vašou silnou vôľou a možno aj vďaka prípravkom, liekom, tabletkám a náplastiam proti fajčeniu ich hravo prekonáte. Určite ale nečakajte, že sa vám cigarety vymažú úplne z hlavy a myšlienok. Dôležité je, že už nebudete mať takú potrebu si zapáliť.

Najjednoduchším riešením, ako prestať fajčiť, je predstaviť si seba po tom, ako s týmto procesom skončíte. Nielen sa budete cítiť lepšie, ale aj lepšie budete vyzerať. Hneď vás začne ináč vnímať aj vaše okolie. Dokonca aj vaša peňaženka bude ukrátená o menej zbytočných výdavkov. Nefajčenie vám prinesie veľké výhody. Prekrví sa vám mozog, budete sa viac sústrediť, budete menej unavený. Spustíte prečistenie svojho vnútra, teda pľúc, pečene, srdca a krvného obehu, čriev. Začnete toho viac zvládať aj po intímnej stránke. Prestať fajčiť znamená dať druhú šancu aj vašej pokožke, ktorá pod dlhých rokoch stratila svoju pružnosť, upchávala sa a vytvorili sa na nej široké póry, možno aj vrásky, vybledla. Vaša pleť sa môže opäť vyplniť a získať farbu a vy budete vyzerať o pár rokov mladšie. Okrem iného začnete lepšie cítiť vône a chute jedál.

Prestať fajčiť sa rozhodne oplatí! Začnite čím skôr… Možno vám v rozhodovaní pomôže aj podrobnejší zoznam dôsledkov tohto zlozvyku.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *