Vysoký krvný tlak, jeho príznaky, príčiny a liečenie

Hypertenzia patrí k zdravotným problémom, ktoré sa objavujú hlavne s pribúdajúcim vekom. Čím ďalej, tým viac sa ale hranica ohrozených pacientov zvyšuje. Môže za to zlá životospráva, životný štýl a v určite miere aj dedičná informácia, ktorú si v sebe jedinec nosí po svojich rodičoch. Dnes by sme vám chceli predstaviť, čo konkrétne spôsobuje túto zdravotnú ťažkosť, ako dosiahnuť jeho zníženie, ale aj to aké má vysoký krvný tlak príznaky.obrazok srdca

Nakoľko nejde o neškodné ochorenie, už v úvode zdôrazňujeme, že jeho liečba je veľmi dôležitá, pretože následky sa môžu stále stupňovať. Preto, ak na sebe spozorujete nižšie uvedené príznaky, ale zatiaľ liečený na túto diagnózu nie ste, vyberte sa za vašim lekárom, ktorý si na to posvieti viac a hlavne odborne. Vysoký tlak môže odhaliť aj v súčasných domácnostiach sa bežne vyskytujúci tlakomer. Samozrejme, pravidelným meraním. Merania po ťažkej záťaži sa „nerátajú“.

Je určite dôležité, aby sme ešte v úvode napísali, čo vlastne nameraný vysoký tlak predstavuje. Znamená to, že krv vo vašich cievach prúdi rýchlejšie. Ak ide o chronickú poruchu, dochádza k zúženiu a postupnému upchávaniu ciev. To teda pôsobí na srdce, ktoré je nútené pracovať a krv prechádza cez cievy vyšším tlakom, aby sa dostala všade. Je to teda čistá fyzika.

Kedy spozornieť?

V tejto časti si uvedieme príznaky, ktoré najčastejšie pociťujú ľudia s vysokým tlakom. Neznamená to však, že sa u vás musia objaviť všetky. Niekedy človek dokonca ani nič nespozoruje a problém sa odhalí pri bežnej preventívnej prehliadke. Kedy si teda svoje telo všímať viac?

Vysoký tlak má rôzne prejavy a príznaky, najčastejšie ide o tieto. Bolesť a tlak v hlave a v hrudi, búšenie srdca, opuch tváre a členkov, meravenie prstov, zmeny vo videní, začervenanie. Rovnako sa objavuje zvýšená únava a vyčerpanie, dýchavičnosť a nadmerné potenie. Aby ste sa možno nepremávali k doktorovi zbytočne, je možno užitočnejšie si tlak merať pravidelne doma pomocou tlakomeru a namerané hodnoty z pozorovania ukážu či je vysoký vždy alebo len pri niektorých situáciách. Ak ide o permanentný problém, vtedy už návštevu odborníka nepodceňujte.

Vysoký tlak má mnoho príčin

Ako ste sa mohli dočítať už v úvode, spôsobiť ho môže pomerne dosť faktorov. Taký, ktorý sa dá málokedy ovplyvniť, je dedičnosť. Pri iných však toho môžete urobiť pomerne dosť. Práve pri úprave príčin si môžete váš vysoký tlak znížiť dokonca aj bez liekov. Medzi rizikové faktory, ktoré tento stav spúšťajú patrí nedostatočný pohyb, sedavé zamestnanie, málo športu, nadváha, tehotenstvo atď. Veľkými spúšťačmi sú aj alkohol, fajčenie a stres.

Veľký vplyv na jeho vznik ale majú aj vaše stravovacie návyky. Pri nadmernej konzumácii bieleho pečiva, mastného, vyprážaného či údeného jedla môžete skôr či neskôr očakávať zdravotné komplikácia. Jedným z najhorších je presáľanie jedál, čo váš krvný obeh zanáša najviac. Vysoký krvný tlak ale môžu mať na svedomí aj príliš sladké jedlá, bublinkaté sladené vody, kofeínové nápoje. Samozrejme, niečo zjesť treba. Určite to neznamená, že sa máte vzdať všetkého, no konzumovať to v zdravom množstve a jedlá upravovať zdravšími technologickými prípravami. O to je to dôležitejšie, ak máte na toto ochorenie dedičné predpoklady.

Vysoký krvný tlak si však môžete namerať aj po namáhavej fyzickej činnosti, po stresujúcej udalosti, po adrenalínovej aktivite atď. Jednorazové stavy nie je nutné nejako špeciálne liečiť. Hladiny sa zvyknú dať do normálu, ak ste v pokoji. Vtedy je dobré povoliť tempo. Sadnúť si, napiť sa a počkať.

Ako vysoký krvný tlak liečiť?

Hypertenzia sa dá liečiť rôznymi spôsobmi. Jedným z najdôležitejších je ale kontrolovať si to, čo zjete. Vyššie uvedené príčiny ochorenia je ideálne vylúčiť úplne. Niekedy sa však ťažko odoláva a preto je prípustné si z času na čas dopriať malé množstvo. Určite to ale nijako nepreháňajte. Skôr do svojho režimu zakomponujte viac ovocia, zeleniny a vlákniny. Ideálne sú jablká, cvikla, kapusta, orechy atď.  Pokiaľ do svojho života pridáte aj zdravý pohyb napr. v podobe kardiocvičení, vášmu stavu viete výrazne pomôcť. sportujuca zena

Domáca liečba vysokého tlaku je skutočne nevyhnutná, pokiaľ teda nechcete, aby sa váš stav zhoršil a priviedol vás do nemocnice. Lekár vám však môže predpísať špeciálne lieky, ktoré dokážu zvýšené hodnoty znížiť. Nie všetci ale tieto chemické pomôcky uznávajú. Na trhu sú aj prírodné lieky bez predpisu, ktoré zníženie tlaku môžu docieliť taktiež. No pri ich užívaní je potrebné byť opatrní, nakoľko niekedy vedia silné prírodné prípravky narobiť väčšiu škodu ako chemické, ktoré vám presne stanovil lekár. Prírodné prípravky proti vysokému tlaku si môžete zakúpiť bez predpisu aj v lekárni, ale napr. aj na internete. Majú rôznu podobu, vyrábajú sa napr. v tabletkách, v sirupoch, v kvapkách, v náplastiach atď. Je na vás si zvoliť to, čo vám bude najviac aplikačne vyhovovať.

Prečo liečbu nezanedbať?

Ak vám lekár oznámi, že máte hypertenziu alebo ak ste to zistili vašim pozorovaním, jej liečbu rozhodne nezanedbajte. Neliečený vysoký tlak totiž môže zapríčiniť radu iných ťažkostí. Postupne zužujúce a upchávajúce sa cievy sa môžu upchať úplne, dokonca sa môžu až roztrhnúť. To môže spôsobiť zastavenie prekrvenia končatín a orgánov. Vtedy hrozí amputácia končatín, strata zraku, kolaps obličiek, srdcová príhoda, mozgová príhoda, mŕtvica a v poslednom rade smrť. Je preto určite lepšie si viac odoprieť nezdravú stravu, zlozvyky, pridať si do života viac pohybu a brať lieky ako potom znášať takéto ťažké stavy, ktoré väčšinou najťažšie znášajú príbuzní.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *